Gallery

Najnowsze artykuły:

Sakura Dog czyli alegoria żywotu psa

Przedstawiam Wam mój obraz, którego cała idea we mnie kiełkowała, rosła, zmieniała się, aż mnie pewnego dnia oświeciło i zobaczyłam go całości w mojej wyobraźni. Nie tylko jako obraz, ale jako całą filozofię. Aby go jednak namalować, musiałam trochę podszkolić swoją technikę posługiwania się różnorakimi pędzlami – było ciężko, przyznaję. Nie ma co, malowanie akrylami na płótnie to nie jest wycinanie serduszek z papieru. Ale chciałam coś o nim powiedzieć.Kwiat wiśni (po japońsku: sakura) jest piękny i magicznie barwny. Symbolizuje radosne i wesołe życie. Płatki opadają z drzewa 5 centymetrów na sekundę... To swego rodzaju symbolika niepośpiesznie płynących chwil – jak to zostało przedstawione we wzruszającej, japońskiej animacji pt.... „5 centymetrów na sekundę”.
Ale to nie wszystko. Bo sakura jest tak naprawdę alegorią całego życia. Kwiat wiśni w swej symbolice odnosi się do najważniejszych aspektów istnienia. Niepośpiesznie i radośnie płynące chwile, to jedno, ale przemijanie życia to drugie, bowiem kwiat wiśni nie utrzymuje się zbyt długo... Często widzimy, że od kiedy tylko drzewo zacznie kwitnąć, to w przeciągu kilku dni traci płatki. Kwiaty wręcz rozpadają się... To metafora kruchości życia oraz tego, że jest krótkie.
Płatki wolno płyną w dół, aż dotkną ziemi. I tutaj pojawia się symbol śmierci, lecz tej idealnej. Tej, przed którą nie ma strachu, bo jest kolejnym etapem, po którym można się odrodzić.

Sakura, jako słowo w języku japońskim oznacza również „uśmiech”. To stąd ta radość i wesołość życia. Dlatego na moim obrazie jest mops. Większość z Was wie, że jestem niezwykle zakochana w tej rasie i jak dla mnie, jest ona magiczna, bo jej charakter jest niezwykle zbliżony do ludzkiego. Ale mój obraz odnosi się do wszystkich psów, bo główne cechy mają wspólne - jako gatunek. W jakiś taki osobliwy sposób zmieniają nasze życie. I okazują swoja radość w taki sposób, że nie można obok nich przejść obojętnie. Ich obecność odwraca naszą uwagę od trosk i zwraca ją na rzeczy proste. Te, które mają w naszym życiu mniejszy priorytet, bo z pozoru wydają nam się błahe. A jest na odwrót.


SAKURA DOG, to moja wersja Tęczowego Mostu, za który udają się psy po śmierci. Być może wyda Wam się to bardzo przygnębiające, lecz zapewniam, że tak nie jest. Zza Tęczowego Mostu psy nie wracają, mimo iż biegają tam szczęśliwie i bez bólu. SAKURA DOG to piękne i magiczne miejsce, w którym pies czeka na odrodzenie po spełnionej misji u boku człowieka. Dlatego namalowałam samotnego psa, nocą, na huśtawce pod drzewem wiśni, wpatrującego się w gwiazdy. A jak wiemy, gwiazdy to wszystko co jest pełne nieznanych dla nas zjawisk. Nawet gdy wydaje nam się, że jesteśmy w stanie to pojąć, to nie - możemy jedynie sobie wyobrażać. W gwiazdach jest wszystko...

I tak oto, mops na moim obrazie, przygotowuje się na kolejną misję. Anielska istota w perfekcyjnie boskim zakątku. I gdy tylko nadejdzie odpowiedni moment, gdy gwiazdy dadzą znak, jego dusza opadnie spokojnie wraz z płatkami kwiatu wiśni na ziemię i stanie się opiekunem serca człowieka.

SAKURA DOG to metafora życia psa na ziemi, miejsca, w które udaje się po śmierci oraz alegoria oczekiwania na odradzanie się jego duszy w kolejnych misjach u boku człowieka.

Psy są niezwykłe. Może nie rozumieją co się do nich mówi, lecz wszystko to co niewypowiedziane - pojmują doskonale. Uczą nas jak porozumiewać się ruchem, wzrokiem, gestem. Są w tym bezbłędne i rzadko da się je oszukać. Uszlachetniają nas jako ludzi, bo pielęgnują naszą wrażliwość. Żyją krótko lecz radośnie. Dlatego doskonale wpisują się w symbolikę sakury, chyba bardziej, niż ludzie - tak myślę. I pamiętajmy, że to, iż odchodzą prędzej od nas, jest tak naprawdę lepsze. Gdybyśmy to my umierali pierwsi i czynili je bezpańskimi w chwili naszej śmierci, byłoby to dla nich najgorszym koszmarem. A zdarza się tak czasami...

Mój mops jest ze mną prawie 10 lat. Wiem, że nie będzie ze mną przez całe MOJE życie, ale przynajmniej ja będę z nim przez całe JEGO życie. W zamian za jego opiekę nad moim sercem, uczynię jego pobyt na ziemi tak szczęśliwym jak tylko zdołam.

____________________
Informacje o obrazie:
- rozmiar: 60x20 cm, bok: 1,6 cm
- płótno: 280g/m2
- farby akrylowe

Łapa!
Bez odbioru.

Brak komentarzy