Gallery

Najnowsze artykuły:

Rozrywki na Antarktydzie - czyli co robić, gdy nie ma sklepu z pamiątkami

Wszyscy wiemy, że najbardziej niedostępny dla człowieka kontynent nie obfituje specjalnie w atrakcje turystyczne. Dlatego wszystkim tym, którzy mają maniakalną potrzebę nabywania bezużytecznych pamiątek, stanowczo mówię: proszę zmienić kurs wycieczki! Na Antarktydzie nie ma biura turystycznego i nikt nie sprzedaje pluszowych pingwinów, kubków z wielorybem albo śnieżnobiałej koszulki z przekreślonym kategorycznie niedźwiedziem polarnym. Różnorakie bibeloty Patagonii to sobie co jedynie w Argentynie w Ushuaia można kupić. Ewentualnie w Port Lockroy. Co więc robić na antarktycznej ziemi...?

Crew members team! Cheers! Wpadaliśmy na rozmaite pomysły pamiątkowego zdjęcia.
Można  przez 3h obserwować jak kapitan wbija się statkiem w zamarznięty brzeg, aby potem na taflę grubego lodu nas wszystkich wypuścić na spacer. To jest życiowe doznanie - spacer po warstwie antarktycznego lodu. I to uczucie, że gdyby przecież pękło i by nam się tak wpadło w tę głębię i utknęło pod lodem...
Cóż....z punktu medycznego, w zależności od poziomu paniki i temperatury wody, to raczej by nam się zamarzło ale najprzód utonęło. Ale to i lepiej nawet, bo zamarza się długo i boleśnie. A śmierć to lepsza taka szybka raczej, prawda? Mimo wszystko jednak męczarnia (joke).

Oł je! Zimno ale słonecznie!
Przed zejściem na lód. Schody gotowe - czas ruszać :)
Taki spacer po lodzie to magia. Albo lepiej - spacer i szampan! Albo sesje w negliżu coby poczuć na własnej skórze wiosnę na Antarktydzie. To jest dopiero wyjątkowe wspomnienie. A nie jakiś kubek z wielorybem czy inny duperel, którego i tak nie dowieziemy w całości do domu, bo nam na lotnisku torbę skopią i trzeba będzie po powrocie wieloryba sklejać. Kubek znaczy. Czy inny duperel.

Wszyscy, którzy widzieli już to zdjęcie, zadają pytanie: nie było wam zimno? Odpowiadam: Nie, nie było.
Ale to chyba wynik podekscytowania i słońca, ponieważ wszyscy wiemy, że plusowa temperatura na 
Antarktydzie po prostu nie ma prawa bytu.
Philippe vs Sergii
Pić szampana jak widać można wszędzie :)
Można też odbyć niezłą wspinaczkę. Nie wszędzie oczywiście, ponieważ w większości są to rejony niebezpieczne. Ale małe szczyty na okolicznych wyspach, to idealne dzikie szlaki dla wybrednych i spragnionych nowych wyzwań. O swojej wspinaczce pisałam już tutaj: Wspinaczka na Mount Pond - najwyższy szczyt wulkanu Deception.

Jeśli nie jest się typem sportowca i niespecjalnie pała się zamiłowaniem do spacerów po lodowych skorupach tudzież wspinaczkach na wulkan, nawet aktywny, można pełna parą fotografować matkę naturę. Obserwować zwierzęta i posłuchać ciszy.

Robię "aniołka" i się cieszę!
Jeżeli nadal to nie to, można po prostu walnąć się na śnieg, zrobić "aniołka", poczuć się jak dziecko i wykrzyczeć śnieżnej krainie jak bardzo jest się szczęśliwym na siódmym kontynencie. 
Atrakcji turystycznych w lodowych klimatach nie ma zbyt wiele. Ale wszystko jest kwestią tego, kto jakich atrakcji potrzebuje i co dla kogoś znaczy "turystyczne". 

Wydaje mi się jednak, że sam fakt stąpania po Antarktydzie zabija wszelkie hotele, baseny, butiki z pamiątkami i inne takie. Piękne na Antarktydzie jest właśnie to, że nie ma tam atrakcji turystycznych. Dla każdego przybysza największą atrakcją jest matka natura sama w sobie. Resztę elementów turystycznych stwarza sobie człowiek sam. To jedno z najbardziej wyjątkowych i magicznych miejsc na naszym globie. Ten fakt powinien być dla nas wystarczającą atrakcją.

Wasze zdrowie!
<3 i="">

6 komentarzy:

 1. Z jednej ztrony zazdroszczę takiej przygody - a z drugiej sama siebie tam nie widzę ;) Dla mnie nawet nasze polskie -10 to temperatura, przy której wolę nie wychodzić z domu ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Cudownie się czyta ! Świetny post. Zdjęcia są po prostu boskie, mimo iż pokazują zimę zrobiło mi się ciepło ❤️

  OdpowiedzUsuń
 3. Widać szczęście w tych zdjęciach 😉 Z pewnością taki wyjazd to wielka przygoda!

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajne zdjęcia i ciekawy artykuł

  OdpowiedzUsuń
 5. Dla mnie to stanowczo za zimne miejsce 😁

  OdpowiedzUsuń